Basketboll

NBA mendon për ndryshime, “frymëzohet” nga modeli i Champions League

NBA tashmë po punon për një ndryshim në formatin e garës midis 30 ekipeve pjesëmarrëse, sipas ESPN. NBA dhe Shoqata Kombëtare e Lojtarëve tashmë kanë negociuar elementet e turneut të ri, i cili mund të debutojë më së voni në sezonin 2022-23 ose 2023-24.

Negociatat janë të përqendruara në një format që do të fillonte me ndeshje ndërmjet skuadrave të shpërndara në disa grupe dhe që do të ishte një lloj faze paraprake e sezonit të rregullt përpara se skuadrat me rekordet më të mira të kualifikoheshin për një turne me tetë skuadra eleminuese, që arrijnë kulmin para Krishtlindjeve. Propozimi gjithashtu do të shkurtojë sezonin e rregullt nga 82 në 78 ndeshje, thanë burimet.

Një milion për çdo lojtar kampion

Palët e përfshira do të negociojnë për dhënien e një milion dollarëve çdo lojtari nga ekipi fitues i këtij turneu, por lojtarët mund të shohin më shumë stimuj financiarë dhe konkurrues përpara se marrëveshja të mbyllet. NBA është e motivuar nga perspektivat për të ardhura fitimprurëse televizive dhe sponsorizime që shpreson se do të gjenerojnë rritje financiare afatgjatë.

Ligës i është dashur të punojë për të siguruar që shkurtimet financiare për skuadrat dhe lojtarët për shkak të sezonit të rregullt të shkurtuar fillimisht shkuan në nivele të larta, me shpresën për përfitime më të mëdha financiare në afat të gjatë.

Faza paraprake e Champions League si shembull

Suksesi i garës së Ligës së Kampionëve dhe garave evropiane të futbollit, përpara ndeshjeve të drejtpërdrejta të playoff-it, ka frymëzuar komisionerin e NBA-së, Adam Silver, i cili beson se lojtarët dhe tifozët do të kënaqeshin me turneun me kalimin e kohës.

Ideja nuk është e re, ajo ishte ngritur tashmë në forume vite më parë, por tani palët kanë filluar të punojnë për të ndërtuar ura për qëndrueshmërinë e saj. Sindikata ka njoftuar tashmë lojtarët për udhëzimet për këtë turne të ri dhe pritet që ata të pranohen nga kolektivi në shkurt gjatë All Star në Cleveland.

Ankthi për thithjen e humbjeve afatshkurtra

Ekipet kishin shprehur shqetësimin për pësimin e humbjeve afatshkurtra duke eliminuar dy data në shtëpi për të paraqitur turneun, veçanërisht kur ato ndeshje mund të vlejnë nga 2.7 milionë deri në 4 milionë për skuadrat më fitimprurëse në tregun e madh. Megjithatë, Silver ka qenë një përkrahës i madh i idesë dhe ka demonstruar aftësinë e tij për të bindur pronarët për komoditetin e formatit të ri. Ky turne i ri, sipas të gjitha palëve, është i realizueshëm nëse ka vullnet të mirë nga të gjitha palët e përfshira, si deri më tani./ MARCA

Show More

Të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close
Close