Speciale

Nga “Allianz Stadium” në “Camp Nou” dhe anasjellas, sa shumë transferime!

Alvaro Morata mund të jetë shumë shpejt lojtar i Barcelonës. Sulmuesi spanjoll duket larg Torinos, ndërsa nga Spanja thonë se ai është një nga kërkesat e Xavit.

Por Alvaro Morata nuk do të jetë e para lëvizje me dy klubeve (ndoshta as e fundit). Futbollistë të tjerë kanë kaluar më parë nga Allianz Stadium nga Camp Nou dhe anasjellas.

Pjanic

Mesfushori boshnjak fitoi gjithçka me Juventusin në Itali para se t’i thoshte lamtumirë Torinos dhe të transferohej te Barcelona ku nuk gjeti shumë fat. Me ai nuk gjeti kurrë një vazhdimësi të performancës deri në atë pikë sa të largohej nga Katalonja për në Turqi.

Arthur

I fundit që shkoi në anën tjetër … ndërroi vendet me Pjanic. Boshnjaku ishte gjithmonë një objektiv i Blaugranëve për të zëvendësuar Iniestën dhe për ta bërë atë që katalanasit ta sakrifikonin Arthurin.

Davids

Duke folur për mesfushorët, një nga transferimet më të rëndësishme ishte i Davids. Holandezi “Pitbull” pas gjashtë sezonesh e gjysmë në Torino, në vitin 2004 bindet të kalojë në Katalonjë.

Zambrotta

Autostrada Torino – Barcelona është shumë e ngarkuar në verën e vitit 2006, kur për shumë juventinë gëzimi i Kupës së Botës është në kontrast me rënien në Serie B, e cila detyron klubin të shesë disa pjesë të çmuara. Ashtu si Gianluca Zambrotta. Ai kaloi te Barça në vitin 2006, më shumë nga nevoja sesa nga dashuria.

Thuram

Cikloni Calciopoli e detyron Juventusin të privojë veten nga paraqitjet e Thuramit. Mbrojtësi ndoqi të njëjtën rrugë si Zambrotta. Në vitin 2006, lojtari me më shumë paraqitje në historinë e kombëtares franceze (142) përshëndet Juventusin për të veshur fanellën e Barcelonës për dy sezone jo veçanërisht të kënaqshme: në Katalonjë ai fiton vetëm një Superkupë të Spanjës.

Dani Alves

Një legjendë absolute e Barcelonës shkoi te Juventus. Dani Alves, pas tetë sezonesh të mrekullueshme në Katalonjë, u largua nga klubi plot fitore dhe trofe dhe shkon në kërkim të Champions League me Juventusin. Protagonist absolut i finales së sezonit, ai lë gjurmë në luftën e kampionatit dhe në Kupën e Italisë dhe në gjysmëfinalen e Champions League.

Falque

Juventusi nuk ka një marrëdhënie të mirë me të rinjtë që vijnë nga Barcelona. Në vitin 2008, “zonja e vjetër” rrëmbeu Iago Falque nga blaugranët, i cili u largua nga Masia pas shtatë vjetësh. Dukej si një siguri për të ardhmen, por nuk ishte pikërisht kështu. Juve e dërgon disa herë në huazim dhe e shet te Tottenham për një milion euro. Disa vite më vonë ai do të rikthehet në Itali, falë Genovas ku bën mirë dhe blihet nga Roma. Për të pas sezonit të vetëm te kryeqytetastit është Torino dhe më pas Benevento ku luan edhe sot.

Pol Garcia

Pol Garcia. Një djalë spanjoll që Juventusi e solli në Itali në vitin 2011, pas një viti në akademinë e Barçës. Për mbrojtësin, megjithatë, vijnë vetëm tre sezone në Juventus Primavera, pastaj një numër i pafund i huazimeve: Vicenza, Como, Crotone, Latina dhe Cremonese, përpara lamtumirës përfundimtare në Itali. Tani ai luan në Zvicër, me Sint-Truiden.

Show More

Të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close
Close