Champions League

Nëse Liverpool nuk do ia dalë kundër Real Madrid, ‘fajtori’ është gati

Nëse Liverpool do shprehet se nëse në finalen e kësaj mbrëmje e kanë vjedhur, mund t’i imagjinoni komentet. Por, ata do të shpresojnë se Clement Turpin i Francës nuk do të ketë probleme të tilla.

Ai nuk është më i popullarizuari në mesin e tifozëve francezë. Mirëpo, UEFA e konsideron gjyqtarin një nga më të mirët në Evropë, prandaj emërimi i tij për finalen e Europa League mes Manchester United dhe Villarrealit sezonin e kaluar, nuk përfundoi mirë për anglezët , dyshime ka edhe nga Liverpool për këtë mbrëmje.

Po kështu ai ishte gjyqtari i katërt për finalen e vitit 2018 mes Liverpool dhe Real Madridit dhe tashmë dihet se si përfundoi ajo.

The Reds do të shpresojnë që turpi të mos bie në ndonjë teatër të Realit të shtunën mbrëma. Ai duhet të zhvillojë një finale të mirë.

Zyrtari francez ishte në krye të finales së Europa Ligës në vitin 2021, kur Villareal mposhti Manchester United në penallti.

Liverpool dhe Real Madrid do të përballen me njëri-tjetrin në finalen e Ligës së Kampionëve për herë të dytë në vitet e fundit – me skuadrën spanjolle që triumfoi në vitin 2018.

Të dy skuadrat u takuan sezonin e kaluar në çerekfinalet e të njëjtit kompeticion, me Madridin që fitoi takimin 3-1 në total përpara se të eliminohej nga fituesi që është ende në fuqi, Chelsea.

Show More

Të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close