Formula 1

Wolff: Hamilton rrezikon të mos garojë në GP Kanada

Shefi i Mercedes, Toto Wolff thotë se Lewis Hamilton mund të mos jetë mjaftueshëm i aftë për të garuar në Montreal javën e ardhshme për shkak të dhimbjes së shpinës që pësoi piloti i Mercedes në Çmimin e Madh të Azerbajxhanit.

Hamilton u pa duke luftuar për të dalë nga makina e tij në parc fermé pas garës së së dielës në Baku, dhe më pas duke ulur shpinën teksa po largohej.

Britaniku më vonë pranoi se po kafshonte dhëmbët, duke u përpjekur të mbahej deri në flamurin me kuadrate dhe të kapërcejë agoninë e tij pas 51 xhirosh kërcimesh, uljesh dhe goditjesh në makinën e tij rreth pistës së Bakut.

Wolff thotë se Hamilton nuk është i vetmi pilot që lufton fizikisht me këtë çështje, por këmbëngul se shtatë herë kampioni i botës është një nga më të prekurit.

“Ai është vërtet keq”, tha shefi i Mercedesit. “Ne vetëm duhet të gjejmë një zgjidhje”.

“Në këtë fazë unë mendoj se ai është ndoshta më i prekuri nga të gjithë pilotët. Por pothuajse të gjithë, me sa kuptova nga pilotët, thanë se diçka duhet të ndodhë.”

Kur u pyet nëse mundimi fizik i Hamiltonit mund ta ketë vënë atë në rrezik për të mos qenë në gjendje të garojë fundjavën e ardhshme në Kanada, Wolff tha: “Po, patjetër”.

“Nuk e kam parë dhe nuk kam folur me të më pas, por mund ta shihni që kjo nuk është më muskulare”, shtoi ai.

“Dua të them, kjo shkon siç duhet në shtyllën kurrizore dhe mund të ketë disa pasoja”.

“Unë nuk mendoj se kjo është vetëm çështja e Lewis. Ai është ndoshta më i prekuri. Por në përgjithësi, kjo prek edhe George dhe shumë të tjerë.

“Zgjidhja mund të jetë që të kemi dikë në rezervë, të cilin ne e kemi gjithsesi në çdo garë, për t’u siguruar që makinat tona të jenë në garë.”

Pilotët rezervë aktualë të Mercedesit janë çifti i pilotëve të Formula E, Stoffel Vandoorne dhe Nyck de Vries.

Show More

Të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close
Close