Formula 1

Lajm i mirë për Leclerc: Penaliteti në startin e Çmimit të Madh të Kanadasë është shmangur për momentin.! 

Ferrari ka zgjedhur të vendosë një motor të ri me djegie, MGU-K dhe MGU-H në makinën e Charles Leclerc. Megjithatë, nuk do të ketë asnjë turbongarkues të ri në makinë për momentin, që do të thotë se asnjë penallti në rrjet nuk do të varet mbi kokën e monegaskut në Kanada. Lajmi bëhet i ditur nga Sky Sports.

Elementet e njësisë së re energjetike, të cilat do të jenë brenda numrit të lejuar:

Motor i ri me djegie te brendshme.

• MGU-H e re.

• MGU-K-ja e re.

• Kalimi te komponentët e rinj të kontrolleve.

Nuk ka asnjë turbo të ri, kështu që Leclerc nuk do të marrë një ndëshkim këtë javë për mospërdorimin e një turbo të ri.

Leclerc përjetoi fundjavën e kaluar në Azerbajxhan sigurisht jo një fundjavë të lumtur garash. Piloti nisi nga pozita pole në Baku, por iu desh të dorëzonte pozicionin e tij të përparmë Sergio Perez në xhiron e parë. Pasi Carlos Sainz u rrëzua, ai vazhdoi të vuante nga problemet me motorin dhe gara e tij përfundoi shpejt.

Në prapaskenë, ekipi italian kishte frikë për një turbo të ri të mundshëm. Meqenëse Leclerc ishte tashmë në numrin maksimal këtë sezon, kjo do të thotë se ai do të përballej me një dënim me dhjetë vende këtë fundjavë. Shmangia e penalltisë do të thoshte se ai mund të luftonte për fitore më lehtë në front.Ferrari i përmbahet ndryshimeve të komunikuara për momentin.

Sipas Jenson Button nuk mund të përjashtohet që italianët të zgjedhin të dalin publikisht në fund të kësaj fundjave me lajmin se do të përdorin një turbo të ri. Për momentin, Ferrari do t’i përmbahet ndryshimeve të komunikuara.

Show More

Të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close