Formula 1

Motori i Leclerc nuk mund të riparohet, ja sa pozicione do të humbasë në Çmimin e Madh të Kanadasë 

Scuderia Ferrari konfirmoi këtë të premte në Montreal se njësia e fuqisë e montuar në makinën njëvendëshe të Charles Leclerc në Çmimin e Madh të Azerbajxhanit është përtej riparimit.

Në garën e fundit në Baku javën e kaluar, piloti i Ferrarit, Charles Leclerc, u desh të tërhiqej për shkak të dështimit mekanik në fillim të garës, ndërsa drejtonte Çmimin e Madh të Azerbajxhanit. Këtë javë, njësia e dëmtuar e energjisë u dërgua përsëri në Itali në fabrikën e Ferrarit në Maranello, ku u krye një inspektim i plotë nga inxhinierët për të zbuluar shkaqet e dështimit dhe nëse ky motor mund të ripërdorej.

Fatkeqësisht, skuadra italiane ka konfirmuar se kjo njësi energjetike është thjesht jashtë riparimit, që do të thotë se Charles Leclerc do të duhet të nisë fundjavën e tij në Montreal ose me një motor të ri ose me një motor të përdorur më parë për të shmangur penalltinë.

“Hetimi ka konfirmuar se njësia e energjisë e Charles në Baku është jashtë riparimit. Një nga shkaqet e mundshme të dështimit është se,kjo ka ndodhur si pasojë e problemit në njësinë e energjisë në Spanjë. Tani po punojmë për kundërmasa për të forcuar grupin e fuqisë. konfirmoi skuadra italiane këtë të premte në Montreal.

Në kohën e publikimit të këtij lajmi, Ferrari nuk ka treguar ende nëse Charles Leclerc do të marrë një motor të ri në pjesën e pasme të makinës së tij njëvendëshe, në të cilin rast Monegasku do të merrte më pas një penallti në rrjetin e nisjes për GP Kanada.

Show More

Të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close
Close